Suknie czarownic

Elfickie, magiczne, nieco groteskowe… Czarownica – jak każda kobieta – zmienną jest.

CZAROWNICE W STYLU POP

Strój czarownicy kojarzymy zwykle z długą, czarną suknią i spiczastym kapeluszem z szerokim rondem. Obecnie tworzy się różne modyfikacje, cechami charakterystycznymi wiedźmowych sukien pozostają jednak najczęściej: wspomniane nakrycie głowy, rozkloszowane rękawy, gotyckie akcenty – takie jak sznurowanie gorsetowe. Mowa tu, oczywiście, o popkulturowej wersji czarownicy – występującej, na przykład na Halloween.

Nie może się też oczywiście obyć bez miotły – choć warto wiedzieć, że wiele źródeł przedstawiało wiedźmy latające na zwierzętach, zanim jeszcze miotła przyszła komukolwiek do głowy.

NAGO CZY W SUKNI

Tak naprawdę – stroje czarownic bywają różne – w zależności od rytuału czy regionu. Niektóre rytuały odbywają się w stroju Ewy (kult Wicca), gdyż szaty mogą przeszkadzać w przepływie energii. Przy rytuałach wykorzystujących świece - długie rękawy (z wiadomych przyczyn) są wręcz niewskazane. Mamy tu więc totalne zaprzeczenie luźnych, rozłożystych szat, z jakimi często kojarzymy wiedźmy. Z kolei czarownice świętokrzyskie odziane są często w czarno – czerwone szaty, na dole zakończone spiczastymi „zębami”. Region świętokrzyski znany jest z magicznych legend i obyczajów, a Łysa Góra od lat mocno kojarzy się z miejscem sabatu. Dlatego też, panienki przebrane w suknie czarownic stanowią jedną z turystycznych atrakcji oraz element lokalnych gier terenowych.

Warto wiedzieć, że Baba Jaga i Czarownica to nie synonimy. Ta druga nie musi być wcale w podeszłym wieku. A dziś jest wręcz przeciwnie – w halloweenowe wieczory do drzwi pukają te całkiem maleńkie wiedźmy…